Please use this identifier to cite or link to this item: https://hdl.handle.net/11499/2082
Title: Denizli’de üretilen dokuma havlu ve bornozluk kumaşların haslık ve su emicilik özelliklerinin araştırılması
Other Titles: Investigation on functionality and water absorbent features of woven towels and bornoses fabrics generated in Denizli
Authors: Çetin, Levent
Advisors: Yıldıray Turhan
Keywords: Sürtme Haslığı
Yıkama Haslığı
Su Emicilik
Aşınma
Rubbing Fastness
Wahing Fastness
Water Absorbtivity
Abrasion
Publisher: Pamukkale Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü
Abstract: Bir havlu kumaş, kullanılabilir hale gelene kadar çok sayıda aşamadan geçer. Pamuktan, iplik oluşumuna, dokuma, sonrada renklendirme, terbiye ve kurutma işlemlerine tabi tutulan havlu kumaşlar bu aşamalarda her türlü değişken faktörlerden etkilenirken bu etkenler neticesinde kumaşın özellikleri belirlenmektedir. Bir havlu kumaştan istenen en belirgin özellikler yumuşak olması (tuşe), suyu iyi derecede absorbe etmesi (hidrofilite değeri), çamaşır makinesinde yıkanırken veya kullanırken maruz kaldığı sürtünmelerde renk akıtmaması (iyi haslık özelliği) gibi değerler başlıca istenilen özellikler arasında yer alır. Buradan yola çıkarak ev tekstilinde ihracatta önemli bir yere sahip Denizli’de üretilen havlu ve bornozluk kumaşların (kumaş konstrüksiyon özellikleri dört farklı olan olan) haslık ve su emicilik özelliklerini araştırmak için deneysel çalışmalar yapılmış ve haslık değerleri araştırılmıştır.
A terry cloth, passes through numerous stages until it becomes available. Cotton, yarn formation, weaving, after coloring, finishing, and terry cloth subjected to a drying process is determining the properties of the fabric are affected by such factors as a result of these factors, all kinds of variables in this stage. The most obvious features are soft requested from a terry cloth (touch), a good degree of absorption of water (water absorbency value), bathing or using exposure to the color drain to the friction in the washing machine (good fastness values) as values are among the main desired features. To conclude home textile exports in an important place with Denizli produced towels and toweling fabric (fabric construction features that the four) experimental studies to investigate the fastness and water absorption properties made and fastness were investigated.
URI: https://hdl.handle.net/11499/2082
Appears in Collections:Tez Koleksiyonu

Files in This Item:
File Description SizeFormat 
Levent Çetin.pdf3.17 MBAdobe PDFThumbnail
View/Open
Show full item recordCORE Recommender

Page view(s)

176
checked on May 27, 2024

Download(s)

372
checked on May 27, 2024

Google ScholarTM

Check

Items in GCRIS Repository are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.