Please use this identifier to cite or link to this item: https://hdl.handle.net/11499/53
Title: Pamukkale Üniversitesi bilimsel dergileri’nin yayım sürekliliğinin sağlanması ve uluslararası atıf endekslerine girme süreçlerinin desteklenmesi
Authors: Orhan, Mehmet
Keywords: Bilimsel Yayımcılık
Thomson Scientific
Scientific Publishing
Publisher: Pamukkale Üniversitesi Mühendislik Fakültesi
Series/Report no.: ;2008 KRM 015
Abstract: As tool of scientific communication, scientific journals ensure dissemination of new research results among researchers and allow keeping safe past records of intellectual products, in fact articles, research reviews, etc. Moreover, such journals accredit the quality and originality of research papers. There is no doubt that availability and dissemination to contents of qualified scientific journals are requirements of global science. Especially, developments in informatics and communication technologies raised more interests of people on scientific progresses. In addition to responsibilities of universities and research institutions towards knowledge and technology production, liabilities regarding to dissemination of knowledge also gain importance. Periodical publication of scientific journals, guaranteeing the quality, intellectual properties, and indexing are fundamentals. Due to aforementioned reasons, publication of Pamukkale University’s Scientific Journals (PUSJ) periodically, preserving the current quality and acquiring higher publication standards stand for as a necessity. This project aims to make sure of publication of PUSC periodically, set up Pamukkale University Publication Office, and develop editorial services of them.
Bilimsel iletişim aracı olarak süreli yayınlar, yeni araştırma sonuçlarının diğer araştırmacılar ile paylaşımını ve entelektüel ürünlerinin kayıt altında tutulmasını, yayın kalitesinin onaylanmasını sağlar. Aynı zamanda; nitelikli süreli yayınların içeriğine erişimin sağlanması ve bilgi paylaşımı olanaklarının artırılması evrensel bilimin bir gereğidir. Özellikle bilişim ve iletişim teknolojilerindeki gelişmeler, insanlığın bilimsel gelişmeler üzerindeki dikkatini daha da yoğunlaştırmalarına sebep olmuştur. Üniversitelerin ve bilim enstitülerin bilgi ve teknoloji üretme sorumluluklarının yanında bilgiyi yayma sorumlulukları ise yaşadığımız bilgi çağının yadsınamaz bir gerçeği haline gelmiştir. Bilimsel dergilerin sürekli yayımı, içerik kalitesinin onaylanması /sağlanması ve indekslenmesi bilimsel yayımın temel ilkeleridir. İşte bu nedenlerle, Pamukkale Üniversitesi Bilimsel Dergileri’nin (PÜBD) yayın hayatlarına kesintisiz devam etmesi, içerik kalitelerinin korunması ve sürekli olarak artırılması önemli bir gereksinim olarak durmaktadır. Bu proje ile PÜBD’nin kesintisiz basım ve yayımının ve ayrıca nihai hedef olarak uluslar arası atıf indekslerinde yer alabilmesi için gerekli olan altyapının kurulması, Pamukkale Üniversitesi Basım ve Yayım Ofisi’nin kurulması, PÜBD’nin kesintisiz olarak yayım hayatına devamı ve editöriyel hizmetlerin artırılması amaçlandırılmıştır.
Description: Kurumsal altyapı projesi
URI: https://hdl.handle.net/11499/53
Appears in Collections:Bilimsel Araştırma Projeleri Koleksiyonu

Files in This Item:
File Description SizeFormat 
Mehmet Orhan.pdfKurumsal altyapı projesi8.45 MBAdobe PDFThumbnail
View/Open
Show full item recordCORE Recommender

Page view(s)

22
checked on May 6, 2024

Download(s)

6
checked on May 6, 2024

Google ScholarTM

Check

Items in GCRIS Repository are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.